On - Line katalóg


Novinky

Krásna literatúraLiteratúra pre deti a mládežOdborná literatúra

Kristínka a svet fantázie | autor: Stanislav Repaský
Je zimný večer, vonku vyčíňa metelica a do domu, kde žije Kristínka s bračekom a rodičmi, prichádza záhadný tulák a rozprávkar Matias. Má klietku s nepokoj-ným výrom a batoh plný kníh. Jedna z nich, otvorí Kristínke bránu do fantastic-kých svetov. Jedinečné bytosti, ktoré stretne, jej pomáhajú objavovať vonkajšie krásy života i vnútorné hodnoty a dary.
Anička zachránená sliepočka | autor: Leslie Crawford
Anička strávila celý život v kurníku na znášanie vajec –vie len málo o tom, čo sliepočky dokážu. Tornádo prevráti jej svet hore nohami a zanechá ju na mieste, ktoré sa na kurník nepodobá. Číha na ňu nebezpečenstvo, no vďaka super-schopnostiam sa mu úspešne vyhýba. Nájde priateľstvo u chlapca Mateja. Anič-ka s Matejom spoločne zisťujú, aká neobyčajná je v skutočnosti obyčajná sliepočka.
Zlatá stredná cesta | autor: Silvia Bystričanová
Sú dni, ktoré sú iné ako ostatné. Markus Kovalčík sa ocitne na vrchole úspechu, ale sláva je zároveň skúškou jeho charakteru. Stredobodom jeho životnej cesty je kariéra, ktorej všetko podriadil a ktorej vďačí aj za neutíchajúci záujem žien. Na vrchole hudobnej kariéry sa jeho život na chvíľu zastaví a v zlomku sekundy zmení. Je na človeku, ako sa k tomu postaví, či sa vzdá alebo radšej zabojuje proti osudu.
Frida Kahlo a farby života | autor: Caroline Bernard
Mexiko 1925: Frida sa chce stať lekárkou, ale nehoda jej to prekazí. Potom sa zamiluje do maliarskeho génia Diega Riveru. S ním sa ponorí do sveta umenia, on ju povzbudzuje v tvorbe - a zradí ju. Frida je hlboko zranená a s vedomím, že šťastie je len požičané, sa vrhá do života. Frida si ide svojou cestou, či už slávi úspech so svojimi obrazmi, alebo musí prijať ranu osudu v podobe potratu - no potom ju čaká rozhodnutie, ktoré ju prinúti spochybniť všetko, čomu doteraz verila.
Leila a modrastá líška | autor: Kiran Milwood Hargrave
Kniha vychádza zo skutočného príbehu o arktickej líške, ktorá prešla neuveriteľnú vzdialenosť z Nórska do Kanady iba za sedemdesiatšesť dní. Leila sa medzitým vydáva na vlastnú púť - chce nájsť cestu k matke, ktorá ju opustila. Strhujúca cesta cez more a malá odhodlaná líška pomôžu Leile znovu objaviť samu seba a matku, o ktorej si myslela, že ju dávno stratila. Kniha rozoberá zložité problémy migrácie, ľudských vzťahov aj zaujímavé fakty zo života zvierat zrozumiteľným, no pritom poetickým spôsobom.
Takto počujem | autor: Romana Romanyšyn
Knižka plná zvukov, ruchov, tónov a slov. Ako funguje ľudské ucho? Kto je a čo robí zvukár? Počujú ľudia a zvieratá rovnako? Aký hlasný je výbuch sopky? A kde sa berie ticho? Po knihe Takto vidím, nás jej autori pozývajú do sveta, ktorý vnímame prostredníctvom sluchu. Začítajte sa do nej a zistíte, že zvuk sa dá krásne nakresliť, a že dôležité je nielen počuť, ale najmä počúvať sa navzájom.
Tunel 29 | autor: Helena Merriman
Román zachytáva skutočný príbeh z Berlína roku 1962. Na základe preskúmania spisov Stasi autorka približuje okolnosti a pozadie toho, ako sa z obyčajných študentov vytvorila skupina odhodlaných kopáčov, ktorí pomohli uniknúť na slobodu z východného Berlína dvadsiatim deviatim ľuďom. Je to však nielen príbeh o nezdolnom odhodlaní a túžbe po slobode, ale aj príbeh o zrade, špionáži a láske, ktorá sa stala jeho prekvapivým epilógom.
Náhradník | autor: Harry, vojvoda zo Sussexu
Princ Harry prvý raz s nefalšovanou, neochvejnou úprimnosťou opisuje svoju životnú cestu. Nevšedná kniha Náhradník je plná pochopenia, odhalení, sebaspytovania a ťažko vydobytej múdrosti o sile lásky, ktorá je mocnejšia než zármutok.
Všetky temné miesta | autor: John Boyne
Deväťdesiatnička Gretel býva v centre Londýna. Keď sa do bytu na prízemí nasťahujú noví susedia s deväťročným Henrym, ožijú v nej najbolestnejšie spomienky nielen na brata. Gretel sa vo svojich spomienkach znovu ocitá v povojnovom Paríži či v Sydney, ale aj na "tom hroznom mieste" v Poľsku, kde sa odsťahovala celá rodina s otcom – nacistom, ktorý tam viedol koncentračný tábor. Nakoniec sa na sklonku života odhodlá na čin hodný gréckej tragédie.
Mimika | autor: Sebastian Fitzek
Stačí jej drobný zášklb v kútiku úst, nepatrná zmena v zreničke, aby prečítala myšlienky obvineného. Hanna Herbstová je najskúsenejšia odborníčka na mimickú rezonanciu, ktorá sa špecializuje na tajné signály ľudského tela. Ako policajná poradkyňa už pomohla usvedčiť množstvo násilných zločincov. Teraz stojí pred ťažkou úlohou - musí rýchlo analyzovať video, v ktorom sa priznáva, že vyvraždila svoju rodinu. Netuší, prečo sa k vražde priznala, ale chce zistiť pravdu.
Všetko o vašej záhrade | autor: Monty Don
Táto kniha je najkomplexnejšia, najpraktickejšia a najlepšie ilustrovaná príručka, akú môžete o záhradkárstve nájsť. Monty Don, popredný britský záhradník, sa s vami podelí o svoje dlhoročné skúsenosti a rady. Zistíte, ako si vytvoriť udržateľnú záhradu šetrnú k životnému prostrediu, ako čo najlepšie využiť dostupné prírodné zdroje na pestovanie ekologického ovocia a zeleniny, ako aj krásnych rastlín a kvetov.
Viktor – príbehy chatára a nosiča | autor: Oľga Krajčiová
Prichádza jar. Teším sa na návrat do môjho orlieho hviezda. Vysoko v horách, v tichu, kde zatiaľ nikto nie je. Naložím si na plecia krošňu a vykročím od smerovníka pri Popradskom plese. Zatiaľ mám ešte stále dobré skóre, no pomaly sa blíži remíza. Sú to preteky s časom, v ktorých pribúdajúce roky hrajú proti mne – hovorí Viktor Beránek. Knihu tvorí viac ako dvadsať kapitol zo života obyčajného muža, ktorý sa stal tatranským horským nosičom náhodou.
Výmysly húsenice Hermíny | autor: Katarína Gillerová
Húsenica Hermína žije na lúke so svojimi priateľmi. A je to veľká výmyselníčka! Raz chce vyzerať ako lienka, rýchlo však zistí, že radšej bude húsenica. Inokedy si otvorí zmrzlináreň, ale prečo zákazníkom nechutí kapustová alebo kalerábová? Hermína pomôže všade, kde môže. Vážke usporiada svadbu, stráži ihrisko, ploštičkám rozpráva rozprávky. Jej nápady niekedy nemajú úspech, no je s ňou veselo.
Volanie močiara | autor: Davide Cali
Je to príbeh o adopcii, hľadaní vlastnej identity a o naozajstnej slobode a láske. Ak si šťastný tam, kde si, sme šťastní aj my, píšu rodičia odkazy svojmu adoptívnemu synovi. Toto je nakoniec kyslík, ktorý potreboval, aby sa vrátil späť domov.
Už zase umieram | autor: Števa Opremčáková
Po dlhoročnej úspešnej právnickej praxi odchádza Heda do dôchodku. Hoci sa naň ešte necíti. V jedno jesenné ráno ju prepadne srdcová nevoľnosť. Infarkt? Je to tetánia, panický atak a úzkostná porucha. Ako sa s ňou dá nažívať v mieri, zamilovať sa a dokonca znova cítiť šťastie, sa dozviete v tomto príbehu.
Reminiscencie | autor: Dominik Dán
Na jeseň 2008 sa detektívom z kancelárie stoštyridsaťjeden dostal na stôl najstarší prípad s akým sa kedy stretli - vražda piatich emigrantov, vrátane dvoch detí, na ostnatých drôtoch v blízkosti Petržalky z roku 1952. Na skúšku, či je vôbec možné po takom dlhom čase niečo vyšetriť, si jeden prípad vybrali a pustili sa do pátrania. Čo zistia, je neuveriteľnou zmesou špionážnych hier s detektívnym podtónom, esenciou utrpenia, krvi, nenávisti a fanatizmu.
Pavúk | autor: Lars Kepler
Pred troma rokmi dostala Saga Bauerová nečakanú pohľadnicu. Neznámy odosielateľ sa v nej vyhrážal zbraňou s deviatimi bielymi nábojmi, pričom jeden z nich je určený pre inšpektora Joona Linnu. Zachrániť ho vraj môže jedine Saga. Čas však pokojne plynie ďalej a z pôvodnej hrozby sa stane len bezvýznamná provokácia, ktorej Joona Linna neprikladá veľký význam. Až doteraz.
Ako spolu rastliny hovoria | autor: Helena Haraštová, Linh Dao
Napadlo ti niekedy, že rastliny, ktoré nás obklopujú v lese, v parku, na ulici, a tak nádherne nám vedia ozdobiť byt, sú poriadne zhovorčivé? Z knižky sa dozvieš, že aj keď rastliny nehovoria ľudskou rečou, vedia sa navzájom porozprávať o tom, čo zažili, vystríhať sa, chlácholiť sa, a dokonca si v prípade núdze aj pomáhajú.
Dedkov ostrov | autor: Benji Davies
Syd mal rád svojho dedka a dedko zas svojho vnúčika Syda. Navždy. Nikto a nič to nezmení.Jemný pestrofarebný príbeh o tom, že ľudia, ktorých ľúbime, ostávajú blízko nás – v našom srdci, hoci sa nám zdá, že odišli veľmi, veľmi ďaleko.
Sudcov zoznam | autor: John Grisham
Lacy Stoltzová, vyšetrovateľka pre sudcovskú etiku stretne záhadnú a vystrašenú ženu. Jej otca zavraždili pred dvadsiatimi rokmi, no policajtom sa nepodarilo prípad vyriešiť. Lenže žena má podozrivého. A popritom odhalila ďalšie obete. Ide o mimoriadne rafinovaného sériového vraha, a čo je najhoršie, je to sudca z Floridy. Ako môže Lacy začať s vyšetrovaním a neohroziť seba i neznámu ženu?
Možno si zatancujeme na druhom svete | autor: Oľga Feldeková
Hoci je autorka populárna televízna humoristka, humor jej textov je plný nostalgie. A hoci detstvo a časť dospelého života prežila v komunizme, zachovala si až detsky slobodný pohľad na svet. Feldeková čerpá inšpiráciu na rodnej Orave, podobne ako ju celý život čerpala maliarka Mária Medvecká.
Emilka | autor: Gabriela Futová
Emilka je maličká víla. Alebo škriatok? Sama nevie. Narodila sa ako víla, ale je iná ako všetky víly, čo doteraz videla. Najviac na svete túži po tom, aby bola taká pekná ako ony. Netuší, že byť iná, neznamená len vyzerať inak. V príbehu sa dočítate, že keď ste iný, môže to byť aj preto, že ste celkom výnimočný.
Vadí - nevadí | autor: M. J. Arlidge
Kriminalita v meste zvláštne narastá, ešte nikdy nebolo v uliciach toľko násilia a nepokojov. Podpaľačstvo v dokoch. Dobodaný muž v aute. Vražda v mestskom parku. Čo spája všetky tieto zločiny bez zjavnej príčiny, po ktorých nezostávajú žiadne stopy?
Príbeh slona | autor: Alex Lasker
Ishi ako mláďa prišiel o všetko. Rodinu mu vyvraždili pytliaci a nebyť chlapca menom Kamau a manželov Hathawayovcov, ktorí sa ho ujali, skončil by rovnako. Rozprávanie Ishiho o dospievaní u láskavých „dvojnožcov“, o putovaní so sloními stádami naprieč Afrikou, ale aj o živote v zajatí je jedinečne pretkané osudmi jeho záchrancov. Začítajte sa do nádherného príbehu o putovaní slona späť do divočiny.
Zvieratká z Jakubovho kopca | autor: Diana Mašlejová
POZOR, POZOR! Na zvieracej farme na Jakubovom kopci sa deje čosi nečakané. Zvieratká sa zo dňa na deň dozvedia, že celú farmu chcú uzavrieť a nepustiť ich von. A tak sa prasiatko Di, kuriatko Zu, krtko Pepito a psík Bob rozhodnú utiecť a hľadať si domček inde. Zdá sa však, že spanikárili priskoro. Doma je predsa doma.
Zóna smrti | autor: M. W. Craven
Poe a Tilly sa púšťajú do nového prípadu. Poriadne zamotaného prípadu. Tajné služby odmietajú prezradiť celú pravdu, tajnosti akurát vytvárajú veľký zmätok a nebezpečné situácie. Už na prvý pohľad podozrivá vražda bývalého vojaka otvorí dvere do minulosti, k starému prípadu a k niekomu, kto baží po pomste.
Sladkosť madeirského vína | autor: Beatrix Zaťková
Nekonečné lány hortenzií, opuncie pokrývajúce divoké útesy, veľryby tiahnúce úžinou a vinohrady dotýkajúce sa obzoru. Navštívte Madeiru, rozprávkovo krásny ostrov uprostred Atlantiku a ponorte sa do príbehu nečakanej lásky a nevšedného priateľstva.
Najkrajšie miesto | autor: Cecilia Heikkilä
Malý medveď sa spolu so starým otcom Veľkým medveďom vydá na dobrodružné putovanie na druhý koniec sveta, za očarujúcim miestom zo starej pohľadnice. Kniha prináša príbeh o túžbe po vlastnom mieste vo svete, o hľadaní nedotknutého kúska prírody aj o láske medzi starým otcom a vnukom.
Marián Hossa-Moja cesta z Trenčína do Siene slávy | autor: Marián Hossa, Scott Powers
V tejto knihe Marián prehovoril o svojom živote na ľade, aj mimo neho. Berie fanúšikov na cestu začínajúcu detstvom na Slovensku a prevedie ich 19. sezónami v NHL, ktoré viedli k trojnásobnému zisku Stanley Cupu. Čitatelia sa dozvedia o ochorení, ktoré ukončilo jeho kariéru, ale aj o jeho rodinnom živote. Kniha je doplnená o desiatky fotografií z Mariánovej osobnej zbierky.
Malá vojnová knižnica | autor: Kate Thompson
Londýn, 1944. Vo svete zúri vojna a hlboko pod zemou v nedostavanej stanici metra vzniká úkryt pre tisíce ľudí. Práve tam v podzemí vznikne aj unikátna malá knižnica. Bývalá knihovníčka Clara s najlepšou priateľkou Ruby z nej postupne vytvoria srdce celej komunity. Lenže vojna sa vlečie a odhodlanie žien vytrvať vo svojom úsilí osud trpko pokúša. Smrť je všadeprítomná a ľudí pred ňou neochráni ani podzemný úkryt.
Zberateľ očí | autor: Sebastian Fitzek
Zberateľ očí hrá najstaršiu hru na svete: na schovávačku. S vašimi deťmi. Dá vám 45 hodín, aby ste ich našli. Ale hľadanie trvá večnosť. A páchateľ medzitým koná... Príbeh sa začína epilógom a postupuje od poslednej kapitoly k prvej, čísla strán tiež klesajú a všetko sa končí prológom. A prečo Zberateľ očí? To sa dozviete v knihe.
Ako oklamať Anču | autor: Gabriela Futová
Mačka Flik je mestskou mačkou, ktorá so svojou rodinou trávieva víkendový čas na dedine. Keďže sú mačky zvedavé tvory, aj Flik zvedavo objavuje dedinské prostredie. Až kým raz nestretne tetku Anču a jej otvorenú kuchyňu s kusom delikátneho mäska na stole.
Najväčšie záhady a mystériá Slovenska 3 | autor: Miloš Jesenský, Petr Koutský
Slovensko je plné záhad. Tajomné miesta s nevysvetliteľnými úkazmi, fragmenty krvavej histórie či zvesti o bájnych bytostiach a magických predmetoch predstavujú takmer nevyčerpateľný zdroj tajomstiev. Prečítajte si o ďalších fascinujúcich a neobjasnených záhadách, ktoré mnohým nedávajú spávať a nútia ich vracať sa na miesta, na ktorých zažili čosi nepochopiteľné.
Škovránkovo tajomstvo | autor: Fiona Valpy
Pútavý dvojgeneračný román o matkách a dcérach, o láskach a priateľoch, o vojne a živote odohrávajúci sa v čarovnej Škótskej vysočine. Počas druhej svetovej vojny sa Flora Gordonová zamiluje do syna majiteľa ardtuathovského panstva. O tridsať rokov neskôr prichádza na panstvo Florina dcéra Lexie so svojím dieťaťom a postupne rozpletá klbko záhadných rodinných tajomstiev.
Zakliaty kláštor | autor: Juraj Červenák
Šarkan sa vracia. Po trinástich rokoch v zámorí, kde bojoval vo vojne Severu proti Juhu a strážil zákon v západnom pohraničí, mieri Adam Šarkan naspäť na rodný Gemer. Jeho sestra Júlia ho prosí o pomoc s pátraním po svojom manželovi.
Pozor, bodkovaný pes | autor: Veronika Šikulová
Dunčo je bodkovaný pes! Doma ho všetci ľúbia. Aj keď rozhryzie topánky, zje zubnú pastu, rozbije voňavku, zožerie papierové škatuľky, suché rožky, vajíčkové škrupiny, šunku, vysype v kuchyni smetiak, odvlečie do záhrady pingpongovú raketu, zlomí pravítko, ociká práčku, nanosí si do brlôžka topánky a svetre... Pozóóór, bodkýýý! Ratuj sa, kto môžeš!
Klára v Afrike | autor: Petra Nagyová-Džerengová
Na Kláru čaká jedno veľké dobrodružstvo. Spolu s mamou a Tity cestujú do Afriky. Konečne uvidí všetky deti, o ktoré sa jej mamička starala. A bude jej môcť dokonca pomáhať v ordinácii! Klára má aj jedno veľké želanie: uvidieť živého leva. Hneď po prílete sa však zjaví ktosi nečakaný a prázdniny sa začnú trochu inak, ako si predstavovala. Kto je ten tajomný neznámy a prečo s ním zrazu Tity trávi tak veľa času?
Apartmán v Paríži | autor: Lucy Foley
Jess potrebuje začať odznova. Je osamelá, bez peňazí a práve prišla nie práve najšťastnejším spôsobom o prácu. Jej nevlastný brat Ben síce nebol nadšený, keď ho požiadala, či môže uňho chvíľu bývať, no nepovedal nie. Koniec koncov, v Paríži bude všetko vyzerať ružovejšie. Jess príde do krásneho apartmánu a je ním ohúrená – naozaj si ho Ben môže dovoliť? Po bratovi sa však zľahla zem.
Berlíčanka | autor: Mandy Robotham
Ríša na prahu vojny. Žena, ktorá odhalí jej tajomstvá. Po príchode do mesta zahaleného do červených vlajok s hákovými krížmi, v ktorom sa to hemží nacistami, Georgie bezmocne sleduje, ako sú mnohí ľudia prenasledovaní a miznú zo dňa na deň. So stupňujúcim sa napätím si uvedomí, že s Maxom sa nemôžu len tak prizerať a musia konať, aj keby tým mali riskovať svoj život.
Chrontulienka | autor: Branislav Jobus
Malý Jalafáš dostal do vienka veľmi nelichotivé hygienické návyky. Sudičky Špina Špinavá a Chronta Chrontavá totiž zamkli svoje sestry Čistotku Čistotnú a Milku Poriadkumilovnú v aute. A tak Jalafášovi čistota a poriadok nič nehovorili. Ešteže Čistotka a Milka vymysleli, ako Jalafáša z tej šlamastiky dostať. Oživili kopu špiny pod jeho posteľou a stvorili Chrontulienku. A v tej chvíli sa začali diať divy.
Modré srdce s kečupovým fľakom | autor: Marta Hlušíková
Deväťročná Laura má najväčšiu nohu v triede, geniálneho malého brata, v triede dve namyslené nepriateľky a jednu super kamošku. Okrem toho Laura ako jediná dostane od Lukiho modré srdce. Každý iný chlapec by jej daroval srdce červené, a nie modré zašpinené od kečupu. Napriek tomu všetkému je Laura dievča ako každé iné - raz sa trápi a raz smeje. To je asi u zaľúbených dievčat normálne.
Kvety pre Algernona | autor: Daniel Keyes
Kultový román druhej polovice 20. storočia, dnes právom považovaný za klasiku americkej literatúry, ktorá inšpirovala množstvo filmových, divadelných a dokonca aj rozhlasových adaptácií. Charlie Gordon má IQ 68. Keď mu ponúknu možnosť podstúpiť experimentálnu operáciu na zvýšenie IQ, neváha ani sekundu! Celý život túžil byť múdry.
Eiffel | autor: Estienne d'Orves
Píše sa rok 1886 a Paríž sa pripravuje na Svetovú výstavu. Gustave Eiffel má ohromiť Francúzsko dosiaľ nevídaným monumentom, 300-metrovou vežou, ktorá bude najvyššou na svete. Je to však jediný dôvod posadnutosti kovovou stavbou, ktorá núti „básnika železa“ neúnavne a bez prestávky pracovať, rysovať plány a hľadať pre ňu dokonalý tvar?
Krajčírka z Paríža | autor: Georgia Kaufmann
Pútavá a strhujúca cesta inšpiratívnym životom jednej ženy. Rosa Kusstatscherová vybudovala svetoznáme módne impérium vďaka schopnosti vytvoriť dokonalé oblečenie na každú príležitosť. Ale dnes večer, keď sa pripravuje na najdôležitejšie stretnutie svojho života, ju jej zvyčajná sebaistota opúšťa. Čo ju priviedlo k tomuto momentu?
Odvážne rozhodnutie | autor: Soňa Vancáková
Nina je čerstvá vysokoškoláčka. S elánom vstupuje na pôdu vysokej školy, no nečaká, že sa počas štúdia stretne s manipuláciou a nekalými praktikami od profesorov. Keď sa zoznámi so Samom, nachádza šťastie a hlbokú radosť. Osud im však prichystal veľkú ranu. Nečakaný úraz dostáva Sama na nemocničné lôžko, kde bojuje o život. Nina čelí výzve – stáť pri svojej láske, aj keď sa zdá, že ju navždy stratí.
Ako nakŕmiť diktátora | autor: Witold Sablowski
Nahliadnite pod pokrievku hrnca, v ktorom sa varia svetové dejiny. Všetci predsa jeme. Niekoľkokrát denne. Bežní ľudia. Prezidenti. Aj diktátori. A ani v okamihoch, keď sa rozhoduje o osude sveta, o vojne či o mieri, nesmú byť žalúdky prázdne. Autor nám ponúka osudy piatich diktatúr, ale zároveň aj jedinečné osobné príbehy kuchárov, ktorí sa dostali celkom blízko tým najhrôzostrašnejším vládcom sveta.
Prianie | autor: Nicholas Sparks
Román ukrýva príbeh dievčaťa (ženy), ktorá otehotnela v 16 rokoch. Rodičia ako veriaci katolíci ju posielajú ďaleko z domu, aby „neboli reči“. Maggie sa ocitá sama v cudzom svete, bez rodiny, kamarátok na obdobie, pokiaľ vynosí dieťatko, porodí ho a potom odovzdá na adopciu. Čím všetkým si táto neskúsená mladá dievčina musí prejsť sa dozviete, keď siahnete po tejto zaujímavej knihe.
Spolok Judášov | autor: Peter Šloser
Existovala na Slovensku policajná chobotnica? Vznesené obvinenia a právoplatné odsúdenia bývalých policajných funkcionárov nasvedčujú, že jej chápadlá k nám siahajú. Peter Šloser tak ako vo svojich predošlých románoch, opäť poukazuje na krivákov z najvyšších poschodí slovenskej polície a zradcov, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu.
Hon na tučniaka | autor: Juraj Raýman
Leo sa narodil na Štedrý deň, a tak je zvyknutý oslavovať narodeniny doobeda a Vianoce večer. Ale v deň jeho ôsmych narodenín všetko pokazí príchod nového súrodenca. Keď Leo prepašuje pod bundou zo zoo tučniaka a rozhodne sa s ním odísť na dlhú cestu do jeho pravej domoviny, rozbehne sa lavína nečakaných udalostí a Leo zažije ten najneobyčajnejší Štedrý večer a najdobrodružnejšie narodeniny.
Operácia Banány | autor: David Walliams
Jedenásťročný Erik trávi najviac času v londýnskej zoo, kde žije zviera, ktoré je preňho veľmi dôležité - gorila Getrúda. Erik ju chce ochrániť pred bombovými útokmi, a tak sa so svojím strýkom Sidom, ošetrovateľom v zoo, rozhodne s Gertrúdou utiecť. Ďalšia kniha od svetoznámeho britského komika a autora detských bestsellerov.
Vetroplavci - Kto zachráni korytnačky | autor: Jen Marlin
Séria Vetroplavci je o deťoch, ktoré zachraňujú ohrozené druhy zvierat. Je plná dobrodružstiev i čarovných obrázkov. Hlavnými hrdinami sú Max a Sofia – nadšení milovníci zvierat a prírody, ktorým osud našej planéty nie je ľahostajný.
Utópia v Leninovej záhrade | autor: Lukáš Onderčanin
Tristo Slovákov a Čechov nastúpilo v roku 1925 do vlaku, aby sa vydali na dobrodružnú cestu do strednej Ázie. Bol medzi nimi aj Štefan Dubček s manželkou a so synom Alexandrom. Čo ich vyhnalo tak ďaleko? Predovšetkým viera, že v Sovietskom zväze zažijú to, čo ich doma nečakalo – úctu voči robotníkom a dostatok práce. Autor nám vo svojom dokumentárnom románe ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu.
Ohrozené rastliny Tatier | autor: Milan Zajac, Mário Duchoň
Prijmite pozvanie do fascinujúceho sveta tatranských rastlín, ktoré svojou krásou a vzácnosťou patria ku klenotom našej krajiny. Kniha je výsledkom 7-ročnej práce autorov ochranárov a predstavuje ucelené dielo dokumentujúce ohrozenú tatranskú flóru. Prostredníctvom textov a viac ako 1 000 fotografií autori približujú 265 druhov, z ktorých niektoré sa vyskytujú mimo turistických chodníkov v neprístupných oblastiach a ostávajú tak pred našimi zrakmi skryté.
29. február | autor: Andrea Rimová
Timea po komplikáciách vo vzťahu prahne po oddychu pre svoju unavenú dušu, a preto vzkriesi svoju lásku k literatúre. Keď v jednej zo starých kníh náhodne objaví zažltnuté svadobné oznámenie svojej milovanej tety a neznámeho muža, prebudí sa v nej zvedavosť. K žiadnej svadbe totiž nikdy nedošlo. Tetine vyhýbavé odpovede vyvolávajú ďalšie otázky, a preto Timea začne hľadať pravdu na vlastnú päsť.
Tu som doma | autor: Silvia Bystričanová
Temperamentnú Naďu privedie nečakané dedičstvo na miesto, kde stretáva svojráznych susedov, ktorí formujú jej talent, túžby aj schopnosť odpúšťať. Získava v nich rodinu i kamarátov a postupne spoznáva, kto bol jej strýko a kde má v jej rodine korene pravda. Ďalšia autorkina kniha, plná pokory a dobra, s krásne sformulovanými pocitmi a myšlienkami.
Polnočná ruža | autor: Lucinda Riley
Strhujúci príbeh indickej dievčiny Anáhity a jej rodiny sa odohráva v rozpätí štyroch generácií na dvoch kontinentoch – vo veľkolepom paláci indického maharadžu a v majestátnom šľachtickom sídle na juhu Anglicka. Obdivuhodný spôsob, akým autorka prelína minulosť s prítomnosťou, a nečakané zvraty deja jej získali zástupy čitateľov na celom svete.
Portrét neznámej ženy | autor: Daniel Silva
Dvadsiata druhá časť jednej z najúspešnejších špionážnych sérií všetkých čias presvedčivo dokazuje, že v tomto žánri sa jej autorovi nik nevyrovná. Gabriel Allon, legendárny špión a reštaurátor sa rozhodne pretrhnúť putá s izraelskou tajnou službou, rozlúčiť sa so spolupracovníkmi a nastúpiť do firmy, kde sa kedysi učil reštaurátorskému remeslu. Na prosbu starého priateľa sa však opäť pustí do mimoriadne riskantného pátrania po najväčšom falšovateľovi v dejinách umenia.
Kamoši, frajeri a bozky za kamerou | autor: Kasie West
Nová kniha známej autorky románov pre mládež je druhou časťou trilógie o dievčatách, z ktorých každá má svoj sen, snaží sa získať priateľstvo, lásku i uznanie a popritom spoznáva samu seba. Hrdinkou knihy je sedemnásťročná Lacey, ktorá sa chce stať herečkou. Keď jej ponúknu úlohu vo filme, opustí domov i starých kamošov a vydáva sa na cestu do Los Angeles plnú nečakaných nástrah.
Programovanie pre deti | autor: Carol Vonderman
Kniha je určená všetkým mladým záujemcom, ktorí chcú hlbšie preniknúť do sveta počítačových programov, hier a aplikácií. Pomocou prehľadných postupov a grafických návodov aj úplní začiatočníci zvládnu základy programovania a budú schopní vytvárať jednoduché hry a zábavné animácie. Okrem toho sa naučia ako funguje počítač a internet, nájdu informácie o programovacích jazykoch a tiež sa dozvedia, ako vznikajú aplikácie a počítačové hry.
Marie Curie | autor: Maria Isabel Sanchez Vegara
Keď bola Marie Curie mladá, štúdium na univerzite jej ako žene zakázali. Napriek tomu sa stala vedkyňou uznávanou na celom svete. Za objav rádia a polónia, ktorý významne pomohol v boji proti rakovine, získala Nobelovu cenu za fyziku. Jedna z kníh z edície „Malí ľudia, veľké sny“, z ktorých sa deti zoznámia s výnimočnými ľuďmi a ich nevšednými osudmi
Influencer | autor: Milan Bez Mapy
Milan Bez Mapy je známy slovenský cestovateľ a bloger, ktorý našiel odvahu opustiť korporátny svet a živiť sa tým, čo ho baví. Táto kniha však nie je cestopisom ani reklamou na blogovanie. Je to pohľad za instagramové a facebookové statusy Milana Bardúna. Autor sa rozhodol odhaliť svoje pocity, myšlienky, zážitky a zákulisie travel blogovania. Ukázal realitu influencerstva a to, že nie je vždy všetko také dokonalé, aké sa nám pri prehliadaní sociálnych sietí zdá.
Má cesta za štěstím | autor: Karel Gott
Karel Gott na konci svojej kariéry napísal vlastnú autobiografiu. Otvorene v nej hovorí o rodičoch a širokej rodine, o školských rokoch, kamarátoch a záľubách, ale i o súkromí, dcérach a manželstve. Je sebakritický a mimoriadne úprimný, predovšetkým v záverečných kapitolách, kde popisuje ťažké obdobie zápasu so zákernou chorobou. Publikácia obsahuje takmer 1800 fotografií, obrazových a dokumentačných materiálov o výnimočnej osobnosti tohto umelca.
Rytierov sľub | autor: Jana Pronská
Tvorba prvej dámy slovenskej historickej romance Jany Pronskej je nerozlučne spätá so stredovekým Slovenskom. Na stránkach jej kníh ožívajú naše hrady a zámky a vytvárajú príťažlivú kulisu pre podmanivé ľúbostné príbehy, plné temných tajomstiev, intríg, nenávisti a lásky. V plnej miere to platí aj o najnovšom románe Rytierov sľub, odohrávajúcom sa na Hrušovskom panstve.
Karneval krýs - príbeh z prašivých čias | autor: Jozef Banáš
Hlavný hrdina Banášovho románu sa rozhodne vstúpiť do politického karnevalu, ale rýchlo zistí, že politika je stroj, ktorý slušného človeka zmení na prasa, aby z neho napokon vyšiel ako klobása. Pochopí, že charakter človeka sa spozná vtedy, keď dostane do rúk moc. Pýta sa: Načo sú zákony tam, kde vládnu peniaze? Na vlastnej koži sa presvedčí, že takzvané demokratické voľby sú ideálny systém, v ktorom jedni zlodeji legálne vymenia druhých, aby rozkradli peniaze tých, ktorí ich volili.
Posledný dom na Zbytočnej ulici | autor: Catriona Ward
Každý vie, že poslednému domu na Zbytočnej ulici sa treba vyhnúť oblúkom. Žije v ňom Ted, čudák s mačkou a dcérou, ktorú nikto nikdy nevidel. Pred jedenástimi rokmi bol Ted hlavný podozrivý v prípade uneseného dievčatka. Hoci polícia uňho doma nič neobjavila, nedokáže sa zbaviť stigmy vraha. Je len obyčajný muž, ktorý dopláca na predsudky okolia? Alebo nepotrestaný zločinec s dobre pochovanými tajomstvami.
Právo krvi a železa | autor: Zuzka Šulajová
Historický román z obdobia Samovej ríše od autorky obľúbeného historického románu Oheň v srdci. Temný príbeh plný bolesti a vášne z čias kolísky európskych národov v tajomnom období 6. – 7. storočia. Príbeh plný povier, legiend, tradícií a mystiky.
Posledný permoník | autor: Tereza Oľhová, Eva Škandíková
Ilustrovaná detská kniha o poslednom žijúcom permoníkovi, ktorý zostal po masívnej ťažbe zlata pod Kremnicou úplne sám. Žije v svojej malej izbičke v štôlni, bolia ho uši, túla sa podzemnými chodbami a občas prejde tajne k niekomu do domu a prečíta si dennú tlač. Až vďaka osemročnému Adamovi sa odváži vyjsť po 500 rokoch medzi ľudí.
Posledný medveď | autor: Hannah Gold
Otec zavedie April na Medvedí ostrov, aby sa mohol venovať svojmu výskumu. No April, napriek všetkým tvrdeniam dospelých, že na ostrove už nezostali žiadne ľadové medvede, jedného medveďa naozaj stretne. Je vyhladovaný, osamelý a ďaleko od domova. Odvážne dievča je odhodlané zviera zachrániť a vydáva sa na najdôležitejšiu cestu svojho života...
Lišiak Pax - Cesta domov | autor: Sara Pennypacker
Keď jedno z Paxových mláďat vážne ochorie, lišiak sa obráti na jediného človeka, ktorému dôveruje. A bez ohľadu na to, ako veľmi sa Peter usiluje zatvrdiť svoje zlomené srdce, láska si doň zakaždým nájde cestu. Chlapec aj lišiak sa vydávajú na cestu domov, za uzdravením... a opäť aj jeden k druhému. Pokračovanie podmanivého príbehu o nerozlučnom priateľstve chlapca a lišiaka, do ktorého zasiahla vojna.
Moja čínska dekáda | autor: Pavel Dvořák ml.
Autor sa po štúdiách na čínskej univerzite namiesto návratu domov rozhodol zostať v Číne. Z malej slovenskej dediny sa presťahoval do dvadsaťsedemmiliónového Šanghaja. Začiatky bez zázemia, peňazí a známostí boli ťažké, ale otvorili Pavlovi dvere do života. Spoznal tu svoju čínsku manželku, uchytil sa ako tlmočník, sprievodca a napokon aj majiteľ cestovnej kancelárie. S čitateľmi sa podelí o bizarné a vtipné zážitky z ciest, ale aj čínsko-slovenského manželstva a rodinného života.
Craig Ramsay – Šťastný chlapec | autor: Peter Jánošík, Tomáš Kyselica
Craig Ramsay sa v mladosti venoval napríklad aj drevárstvu, no zotrval pri hokeji, ktorý je súčasťou jeho života už viac ako 60 rokov. Vďaka tvrdej práci sa cez juniorské súťaže presadil až do NHL, kde 14 sezón odohral za jediný klub – Buffalo Sabres. Patril k najslušnejším a najlepšie brániacim útočníkom v celej súťaži. Kniha pútavo opisuje momenty zo života hokejového trénera Craiga Ramsayho počas pôsobenia v Slovenskom národnom tíme. Skvelá kniha pre všetkých fanúšikov hokeja.

Najbližšie udalosti

23.02.2024 - 01.06.2024
Mesto Svit a jeho premeny v čase
zapojte sa do výtvarnej a fotografickej súťaže k 90. výročiu založenia mesta
23.02.2024 - 31.05.2024
Čitateľská reťaz
vyhlasujeme súťaž v čítaní pre triedne kolektívy základných škôl
04.03.2024 - 30.06.2024
Daruj knihu knižnici
výzva pre milovníkov kníh a knižníc
06.05.2024 - 14.06.2024
Svit a Tatry v medailérskej a faleristickej tvorbe
pozývame vás na nevšednú výstavu numizmatiky
21.05.2024 16:30 - 18:30
Ajurvéda pre moderné ženy
pozývame vás na stretnutie s regionálnou autorkou knihy Janou Gurníkovou
27.05.2024 17:00 - 18:30
Stravou k zdravým kolenám alebo (Stravou k paličke?)
pozývame vás na prednášku Milana Poliaka o strave a pohybových problémoch

Otváracie hodiny

Svit
Pondelok: 10.00 - 18.00
Utorok: 10.00 - 18.00
Streda: zatvorené
Štvrtok: 10.00 - 18.00
Piatok: 10.00 - 18.00
Sobota: 08:30 - 11:30
Nedeľa: zatvorené

v mesiacoch jún, júl, august a september je knižnica v sobotu zatvorená

Pobočka Pod Skalkou
Streda: 15.00 - 18.00
Spýtajte sa knižnice

Kalendár

POUTSTŠTPISONE
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
    Mestská knižnica Svit, štúrova 87, 059 21 Svit