On - Line katalóg

Novinky

Krásna literatúraLiteratúra pre deti a mládežOdborná literatúra

Ako nakŕmiť diktátora | autor: Witold Sablowski
Nahliadnite pod pokrievku hrnca, v ktorom sa varia svetové dejiny. Všetci predsa jeme. Niekoľkokrát denne. Bežní ľudia. Prezidenti. Aj diktátori. A ani v okamihoch, keď sa rozhoduje o osude sveta, o vojne či o mieri, nesmú byť žalúdky prázdne. Autor nám ponúka osudy piatich diktatúr, ale zároveň aj jedinečné osobné príbehy kuchárov, ktorí sa dostali celkom blízko tým najhrôzostrašnejším vládcom sveta.
Utópia v Leninovej záhrade | autor: Lukáš Onderčanin
Tristo Slovákov a Čechov nastúpilo v roku 1925 do vlaku, aby sa vydali na dobrodružnú cestu do strednej Ázie. Bol medzi nimi aj Štefan Dubček s manželkou a so synom Alexandrom. Čo ich vyhnalo tak ďaleko? Predovšetkým viera, že v Sovietskom zväze zažijú to, čo ich doma nečakalo – úctu voči robotníkom a dostatok práce. Autor nám vo svojom dokumentárnom románe ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu.
Ohrozené rastliny Tatier | autor: Milan Zajac, Mário Duchoň
Prijmite pozvanie do fascinujúceho sveta tatranských rastlín, ktoré svojou krásou a vzácnosťou patria ku klenotom našej krajiny. Kniha je výsledkom 7-ročnej práce autorov ochranárov a predstavuje ucelené dielo dokumentujúce ohrozenú tatranskú flóru. Prostredníctvom textov a viac ako 1 000 fotografií autori približujú 265 druhov, z ktorých niektoré sa vyskytujú mimo turistických chodníkov v neprístupných oblastiach a ostávajú tak pred našimi zrakmi skryté.
Influencer | autor: Milan Bez Mapy
Milan Bez Mapy je známy slovenský cestovateľ a bloger, ktorý našiel odvahu opustiť korporátny svet a živiť sa tým, čo ho baví. Táto kniha však nie je cestopisom ani reklamou na blogovanie. Je to pohľad za instagramové a facebookové statusy Milana Bardúna. Autor sa rozhodol odhaliť svoje pocity, myšlienky, zážitky a zákulisie travel blogovania. Ukázal realitu influencerstva a to, že nie je vždy všetko také dokonalé, aké sa nám pri prehliadaní sociálnych sietí zdá.
Má cesta za štěstím | autor: Karel Gott
Karel Gott na konci svojej kariéry napísal vlastnú autobiografiu. Otvorene v nej hovorí o rodičoch a širokej rodine, o školských rokoch, kamarátoch a záľubách, ale i o súkromí, dcérach a manželstve. Je sebakritický a mimoriadne úprimný, predovšetkým v záverečných kapitolách, kde popisuje ťažké obdobie zápasu so zákernou chorobou. Publikácia obsahuje takmer 1800 fotografií, obrazových a dokumentačných materiálov o výnimočnej osobnosti tohto umelca.
Moja čínska dekáda | autor: Pavel Dvořák ml.
Autor sa po štúdiách na čínskej univerzite namiesto návratu domov rozhodol zostať v Číne. Z malej slovenskej dediny sa presťahoval do dvadsaťsedemmiliónového Šanghaja. Začiatky bez zázemia, peňazí a známostí boli ťažké, ale otvorili Pavlovi dvere do života. Spoznal tu svoju čínsku manželku, uchytil sa ako tlmočník, sprievodca a napokon aj majiteľ cestovnej kancelárie. S čitateľmi sa podelí o bizarné a vtipné zážitky z ciest, ale aj čínsko-slovenského manželstva a rodinného života.
Craig Ramsay – Šťastný chlapec | autor: Peter Jánošík, Tomáš Kyselica
Craig Ramsay sa v mladosti venoval napríklad aj drevárstvu, no zotrval pri hokeji, ktorý je súčasťou jeho života už viac ako 60 rokov. Vďaka tvrdej práci sa cez juniorské súťaže presadil až do NHL, kde 14 sezón odohral za jediný klub – Buffalo Sabres. Patril k najslušnejším a najlepšie brániacim útočníkom v celej súťaži. Kniha pútavo opisuje momenty zo života hokejového trénera Craiga Ramsayho počas pôsobenia v Slovenskom národnom tíme. Skvelá kniha pre všetkých fanúšikov hokeja.
Deväť žien | autor: Gwen Strauss
Skutočný príbeh deviatich žien zapojených do protifašistického odboja, ktoré nakoniec chytili, mučili a poslali do koncentračného tábora v Lipsku. Ku koncu vojny, aby prežili, utiekli z pochodu smrti. Tak sa začal jeden z najpôsobivejších príbehov druhej svetovej vojny, plný útrap a zúfalstva, ale aj nádeje, ľudskosti a bezcitnosti, odvahy i zbabelosti, vášne aj apatie, priateľstva i ľahostajnosti. Autorka je praneterou jednej z deviatich žien, vedúcej osobnosti skupiny Hélène Podliasky.
Stačí 10 minút | autor: Gordon Ramsay
S knihou šéfkuchára Gordona Ramsayho sa naučíte pripravovať skvelé jedlá za 10 minút. Z jednoduchých a čerstvých surovín dostanete to najlepšie za minimum času. Vďaka Gordonovým „skratkám" a šikovným tipom sa naučíte skrátiť čas varenia aj prípravy bez toho, aby ste v kuchyni narobili neporiadok.
Veľké tučné klamstvo | autor: Anne Flecková
Počuli ste už o tom, že kvalitný tuk je zdravý, zoštíhľuje, lieči (nielen) autoimunitné ochorenia a chráni pred toľko obávanými civilizačnými chorobami? Počujete to prvý raz v živote a ešte stále veríte, že keď zjete viac ako tri vajcia týždenne, pri najbližšej príležitosti vás skolí infarkt? Alebo že štíhlosť a zdravie dosiahnete len tak, že sa budete vyhýbať tučným potravinám? V tejto knihe sa dozviete šokujúce fakty o tom, ako vlastne došlo k „tučnému“ omylu, ktorý dlhodobo podkopáva naše zdravie.
Hitler - posadnutý túžbou ovládnuť svet | autor: Brandan Simms
Adolf Hitler patrí medzi najviac skúmané postavy dejín. Myslíme si, že o ňom vieme veľa, a pritom v tom najdôležitejšom sa mýlime. Autor vychádza z nových zdrojov a sleduje spôsob, ako sa zrodila Hitlerova ideológia po 1. svetovej vojne. Spojené štáty americké a Britské impérium mu podľa neho slúžili ako vzor pre vlastnú Nemeckú ríšu, založenú na prisvojení si pôdy, rasizme a násilí. Simmsova nová kniha ako prvá podrobne vysvetľuje Hitlerove presvedčenia, pričom ukazuje, že hlavným zdrojom vražedného správania sú ako vždy väčšinou idey.
Svet pod nohami | autor: Scott Ellswhorth
Skupiny horolezcov z Veľkej Británie, nacistického Nemecka a Spojených štátov zápasia o prvenstvo vo výstupoch na najvyššie vrchy planéty vrátane Mount Everestu, K2 a Nanga Parbatu. Na rozdiel od technicky dobre vybavených dnešných horolezcov majú iba zopár fotografií, nedokonalé mapy, jednoduché kožené topánky a bavlnené vetrovky. Majú však aj odhodlanie a odvahu a navzdory všetkým protivenstvám prenikajú čoraz ďalej a vyššie, ako si človek vie predstaviť.
Záhadné miesta - 4. a 5. diel | autor: Ján Lacika
Slovensko ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Nie náhodou preto po prvých troch dieloch kníh, ktoré sa venujú tajomným javom a udalostiam západného, severného a východného Slovenska, je tu štvrtý a piaty diel o záhadách južného a stredného Slovenska. Čitateľ v nich navštívi ďalšie kúty Slovenska a oboznámi sa s pestrou ponukou ich záhad okorenenou aj mnohými legendami či povesťami.
Tomáš Baťa - Železní tovaryši | autor: Stanislav Jandík
Kniha obsahuje zaujímavé mapovanie začiatkov zlínskych Baťových podnikov i prehľadný životopis ich zakladateľa Tomáša Baťu. Autor do knihy vložil podstatné informácie o racionalizácii práce, fordizme a batizme, a nezabudol na aspekty duševného, filozofického a mravného rázu. Z textu je zreteľná i ľudská stránka Tomáša Baťu, pretože práve Baťova osobnosť je základom celého diela. Publikácia Železní tovaryši je prvým súborným, kritickým a objektívnym dielom o vývoji baťovského fenoménu.
Příběh jednoho muže a jednoho města | autor: Josef Vaňhara
Kniha nás sprevádza životom Tomáša Baťu a zároveň históriou Baťových závodov. Súčasne popisuje vývoj mesta Zlín v prvých štyroch desaťročiach 20. storočia. Ďalšia časť publikácie sa venuje osudu J. A. Baťu a riaditeľov, či iných významných spolupracovníkov Baťových závodov. Publikácia je doplnená dobovými fotografiami.
Mozog - návod na použitie | autor: Marco Magrini
Mozog je úžasný, lebo v celom vesmíre nejestvuje nič, čo by sa mu z hľadiska zložitosti mohlo vyrovnať. Pritom ho tvoria rovnaké atómy, aké sa nachádzajú v periodickej sústave prvkov a z akých sa skladá hviezdna obloha. Zostavené sú tak, aby vznikli myšlienky, slová a činy. Je tajomný, lebo práve veda, výplod samotného mozgu, jasne chápe, že o ňom nevie takmer nič. Prečítajte si stručnú príručku k najzložitejšiemu prístroju na svete, na ktorý sa, žiaľ, nevzťahuje záruka.

Najbližšie udalosti

27.02.2023 - 31.03.2023
Čitateľská reťaz
pozývame deti a triedne kolektívy zapojiť sa do čitateľskej súťaže
01.03.2023 - 31.03.2023
Výtvarný salón
pozývame vás na výstavu z tvorby členov Klubu popradských výtvarníkov
01.03.2023 - 31.03.2023
Fero Guldan - Spišské exody
pozývame vás na výstavu obrazov

Otváracie hodiny

Svit
Pondelok: 10.00 - 18.00
Utorok: 10.00 - 18.00
Streda: zatvorené
Štvrtok: 10.00 - 18.00
Piatok: 10.00 - 18.00
Sobota: 08:30 - 11:30
Nedeľa: zatvorené

v mesiacoch jún, júl, august a september je knižnica v sobotu zatvorená

Pobočka Pod Skalkou
Sobota: 15.00 - 18.00
Spýtajte sa knižnice

Kalendár

POUTSTŠTPISONE
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
    Mestská knižnica Svit, štúrova 87, 059 21 Svit